Cooking


BarbBarbara H. Peterson

SMCC

Out of a gallon of raw Jersey milk, leaving about a half inch of cream on the top, I got 9 oz of butter, and 12 oz of buttermilk.

At my last store adventure, I priced 16 oz of butter at around $2.60, a gallon of milk at around $3.00, and buttermilk runs around $3.50 per half gallon. I paid $3.00 for a gallon of raw milk and made both butter and buttermilk, and had 3/4 of a gallon of raw milk left. Do the math!!!

Instructions:

Skim the cream off the raw milk after it has risen to the top. Place the cream in a food processor and turn on. Process until the butter separates from the buttermilk. Strain the buttermilk from the butter, and rinse the butter in cold water. Now shape it any way you want, refrigerate and drink the buttermilk before anyone gets to it!

Pics:

Butter separated from buttermilk after running the food processor

making butter

Butter

finished  butter

Buttermilk

buttermilk

Barbara H. Peterson

Advertisements

Barbara H. Peterson

SMCC

Seasonings can be spendy, and full of things that we don’t really want to put into our bodies. So, how can you make sure that you get 100% organic, healthy seasonings? One way is to grow and prepare them yourself. Here is a simple way to make onion powder using Egyptian Walking Onions. They are extremely easy to keep, as they come back every year by themselves, and the harvest is bountiful.

Here is where it starts, at the onion bed. These onions will develop a cluster of small bulbs that can be harvested and eaten – delicious!

Step 1

Harvest the tops of your Walking Onions by simply grabbing the top cluster of bulbs and popping them off. Rinse, and let dry. (more…)

When the choice of purchasing Big Pharma drugs becomes too expensive, or you have done the research and found that most pharmaceuticals are killing people more often than helping, it’s time for natural alternatives.

For more information, go HERE

Instructions for making chocolate fudge without sugar, in minutes. Healthy and scrumptious!

Next Page »